13. října 2019 se na podnět pana biskupa Herbsta a za organizační pomoci našeho známého Václava Svobody uskutečnila první brigáda „Starých Pák“.

Kolem šedesáti mužů všech věkových kategorií nám sbíječkami pomáhalo rozbít žlaby, odstranit staré zemědělské stroje, opravit střechu a vymalovat stěny v sýpce; čistit cihly, pobránovat louku, pilami odstraňovat nálety a čistit pozemky.

Pan biskup Herbst napsal před brigádou tento dopis:

Bratři a kamarádi, kdo může, pomozte prosím při brigádách sestrám karmelitkám z Prahy, které chtějí opustit Hradčanské náměstí a postavit si klášter jinde, na okraji Prahy. Hradčanské náměstí není ideální místo. Konají se zde demonstrace, stále se zde filmuje, staví a zase se bourá pro různé aktivity pódium, někdy obrovské, ať už jde o koncerty či sport, dále jsou na náměstí vojenské přísahy a jiné taškařice. Pod kaplí kláštera dvě hospody. Nedivím se, že chtějí Karmelitky toto místo opustit.

Potřebují pomoc. Místo na nový klášter koupily od vyšehradské kapituly v Drastech, kde býval státní statek – dovedete si představit, jak to místo asi vypadá. Vybydlené, to je slabé slovo.

Je to na sever od Prahy, jednou nohou skoro ještě v Praze. Když vyrazíte z Kobylis od salesiánů na sever, první obec jsou Zdiby. Zde se odbočí doleva směr Klecany. Po projetí Klecan je označená odbočka doprava směr Drasty, kde se v první zatáčce vjíždí přímo do dvora.

První, podzimní brigáda bude v sobotu 13.10. Sraz v 8.00 na místě, kolem 15.30 skončíme. Chtělo by to aspoň dvě motorové pily. Naléhavá prosba směřuje především k těm z Prahy či Středočeského kraje, protože ti to mají nejblíž. Pochopitelně budu na místě s vámi, snad trochu pomůžeme.

Když jsem viděl unavené karmelitky v hábitech při namáhavé práci, vzalo mě to za srdce. Slíbil jsem, že podle svých omezených možností pomůžeme. Karmelitky se modlí, nezůstane to bez odměny. Jarní brigádu vyhlásíme kolem Vánoc.

Přátelé, děkuji. Karel Herbst

Další info o brigádě

Zpět